Speciální povrch může zachránit životy

Rocbinda, podivný název, pod kterým se ovšem skrývá šikovný zlepšovák, jenž může zachránit lidský život. Speciální zdrsněný povrch vozovky již mají například v Bohumíně, či v Orlové. Červené pásy, které výrazně zkracují brzdnou dráhu vozidel, jsou nově u přechodů pro chodce v blízkosti základních škol.

karvinsky.denik.cz, 21. 9. 2010

Bezpečnostní povrch sníží počet nehod

Na vozovkách městské části Praha 8 se začínají objevovat velké červené plochy. Nejedná se však o řádění vandalů, ale o bezpečnostní povrch Rocbinda. „Tento povrch výrazně zkracuje brzdnou dráhu automobilu a snižuje počet nehod v dané lokalitě. Proto jsme se jej rozhodli nainstalovat na kritických místech z hlediska výskytu kolizních situací," uvedl Tomáš Mrázek, radní MČ Praha 8 a předseda dopravní komise. „Jedná se o další krok ke zvýšení bezpečnosti chodců i motoristů v naší městské části," dodal.

ulice.tyden.cz, 28. 7. 2010

Vyškov: Žáky bude chránit Rocbinda

Už od pondělka pracovníci vybrané firmy potahují u všech základních škol povrch vozovky Rocbindou. Ta by výrazně měla zvýšit bezpečnost všech častníků provozu.

hradecky.denik.cz

V místě tragické nehody je nový přechod pro chodce

Na Plavské ulici v Českých Budějovicích projíždí řidiči přes nový přechod pro chodce v těsné blízkosti zastávky MHD. Řidiči si určitě všimnou červených zpomalovacích pásů a světelné signalizace. Procházející chodci uvidí také místo s květinami - připomenutí tragické nehody!

izdoprava.cz, 13. 7. 2010

Silnice, kde řidiči ztrácejí nervy i život

Silnice ze Svitav do Brna působí jako místní okreska, svým provozem ale připomíná rušnou dálnici. Nekonečné kolony aut, úzká silnice a rychle jedoucí kamiony zde na sedmdesátikilometrovém úseku I. třídy o sebe škrtají zrcátky.

Hospodářské noviny, 4. 7. 2008

Dopravní opatření se vyplatila

Doprava a s ní spojená bezpečnost účastníků silničního provozu byly v Praze 6 ústředním tématem uplynulého roku. Důvodem byla nelichotivá statistika dvou nejnebezpečnějších ulic Prahy 6 - Evropské a Patočkovy. Od roku 2005 do r. 2007 na těchto dvou ulicích zemřelo při nehodách 16 lidí a většinou šlo o srážku automobilu či motocyklu s chodcem.

Listy hlavního města Prahy, březen 2008

Letos zatím v Praze 6 bez smrtelné nehody

Bezpečnost dopravy byla v Praze 6 ústředním tématem uplynulého roku. Důvodem byla nelichotivá statistika dvou nejnebezpečnějších ulic Prahy 6 - Evropské a Patočkovy.

Tisková zpráva MČ Praha 6, 25. 2. 2008

Test: O kolik zvyšuje povrch Rocbinda brzdný účinek?

Svět motorů 05/2008, 12. 1. 2008, icon Test: O kolik zvyšuje povrch Rocbinda brzdný účinek? (728.68 kB)

Za smyk nemůže vždy jenom řidič, ale často i nekvalitní silnice

Pokud při jízdě autem musíte prudce přibrzdit, často dostanete smyk a skončíte v příkopu či na svodidlech. V drtivé většině případů to budou dopravní policisté kvalifikovat jako vaše zavinění, protože jste nepřizpůsobili jízdu stavu komunikace. Často však není vina u řidiče, ale smyk a nehodu způsobí špatný povrch silnice. Nedostatečné protismykové vlastnosti vozovky přitom řidič není schopen předvídat, protože i na první pohled kvalitní povrch může skrývat větší nebezpečí než ten evidentně rozbitý. K takovým závěrům došli odborníci z Fakulty stavební VUT v Brně po tříletém výzkumu protismykových vlastností povrchů silnic v Jihomoravském kraji.

STAV POVRCHU VOZOVEK OVLIVŇUJÍCÍ DOPRAVNÍ NEHODOVOST

Fakulta stavební VUT v Brně se svými spolupracovníky řešila v letech 2004-2007 výzkumný projekt MD, který měl mimo jiné za cíl přizpůsobit metodiku měření protismykových vlastností povrchů vozovek evropským normám a ověřit hodnotící kriteria stávajících předpisů.

Juniorstav 2008 (PDF)

Vědci chtějí snížit nehodovost užitím protismykového povrchu vozovky

Fakulta stavební VUT v Brně se v letech 2004-2007 vedla výzkumný projekt Ministerstva dopravy ČR, který měl mimo jiné za cíl přizpůsobit metodiku měření protismykových vlastností povrchů vozovek evropským normám. Během realizace projektu zkoumali odborníci z Ústavu pozemních komunikací Fakulty stavební vlivy protismykových vlastností povrchů na silnicích Jihomoravského kraje na nehodovost.

Tiskové středisko vědy, projektmedved.eu, 13. 12. 2007

 • 06.jpg
 • 07.jpg
 • 02.jpg
 • 13.jpg
 • 080.jpg
 • 11.jpg
 • 12.jpg
 • 10.jpg
 • 03.jpg
 • 01.jpg
 • 09.jpg
 • 05.jpg
 • 04.jpg